Regeneracja turbosprężarekMaszyny rolnicze na miarę XXI wieku, czyli co dziś potrafi traktor?

Maszyny rolnicze na miarę XXI wieku, czyli co dziś potrafi traktor?

by
0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Współczesne maszyny rolnicze potrafią – zarówno swym wyglądem, jak i nowoczesnymi rozwiązaniami technologicznymi – wprawić w zdumienie niejednego rolnika. Obecnie produkowane traktory są coraz wydajniejsze, nowocześniejsze i bardziej przyjazne użytkownikowi. Firmy produkujące ciągniki prześcigają się w pomysłach, wyposażając je w najnowocześniejsze systemy komputerowe, nawigacje czy czujniki laserowe. Postęp w rolnictwie jak najbardziej więc dorównuje technologicznie innym dziedzinom i – w przeciwieństwie do lat ubiegłych – jest się czym pochwalić. Współczesna praca rolnika niczym nie przypomina pracy chociażby naszych dziadków. Głównym zadaniem ówczesnego farmera była ciężka praca, wiele czynności było wykonywanych ręcznie, bądź przy pomocy nieefektywnego i topornego sprzętu.

Jakie technologiczne trendy możemy wyróżnić wśród nowoczesnych ciągników?

Firmy i producenci sprzętu rolniczego podążają jak najbardziej za oczekiwaniami i wymaganiami klientów. Każda maszyna wykonywana jest z najwyższą starannością i dbałością o każdy, nawet najmniejszy szczegół, jednak – oprócz tego – można zauważyć kilka ‘traktorowych trendów’…

Komfortowa kabina – powoli przeobraża się w kokpit lotniczy dzięki obecności joysticków, wyświetlaczy ciekłokrystalicznych, przycisków, pokręteł, a także najnowocześniejszych siedzisk. Wszystko to po to, aby sterowanie traktorem było jak najłatwiejsze. Przeciętny rolnik spędza w swoim traktorze około 10 godzin dziennie. Aby mógł czuć się komfortowo i – przede wszystkim – zdrowo, powinien mieć odpowiednio dobrane siedzisko. Współczesne ciągniki posiadają siedziska, które można spersonalizować, tzn. dobrać odpowiednią pozycję, czułość amortyzacji do wzrostu, a także wagi operatora.
Duża moc traktora – najmocniejsze traktory mogą mieć nawet 380 – 390 KM. Najbliżej tej granicy znalazła się nowa seria 8R i 8RT John Deera.
Stuprocentowa przyczepność – najnowsze modele ciągników nie boją się żadnych powierzchni. Koła zachowują pełną przyczepność nawet na niepewnym gruncie, długie gąsienice nie robią kolein, system skrętnych tylnych kół sprawia, że żadne z kół nie jedzie śladem pozostawionych przez inne, a ciężar maszyny rozkłada się na szeroki pas gruntu, co zapobiega niszczeniu pastwisk i pół uprawnych.
Troska o środowisko naturalne – producenci współczesnych traktorów zadbali o jak najmniejszą emisję spalin, zgodnie z normami – są w pełni ekologiczne, a niektóre z nich posiadają nawet panele słoneczne, które w razie potrzeby mogą zasilić elektronikę pokładową.

Ciągniki jakich firm uważa się obecnie za najlepsze maszyny rolnicze? W tym temacie z pewnością jest tyle opinii, co rolników, ale w ścisłej czołówce można wymienić marki: Ursus, Massey Ferguson, Zetor, New Holland, John Deere, Class… Konkurencja wśród producentów maszyn jest porównywalna z tą, którą obserwuje się w motoryzacji. Niestety, w jednej jak i w drugiej, nowe rozwiązania są na początku bardzo drogie i dopiero z czasem zaczynają być dostępne cenowo dla większej grupy użytkowników.

Inne artykuły o motoryzacji oraz samochodach:

Back to Top